KONTAKTA OSS

Felanmälan fastighet

För snabbast hantering ring 90 333, öppet vardagar 08-19 samt lördagar 09-15. Under övriga tider, fyll i formuläret nedan så återkommer vi så snart som möjligt.
Felanmälan

Hjälp oss hålla era fastighetsnät uppdaterade

Ibland behöver vi på Tele2 åtgärda ert fastighetsnät för allra bästa funktion. Oftast sker det dagtid, men problem kan uppstå även utanför ordinarie arbetstider. För att snabbt kunna ge avtalad service är det avgörande att Tele2 har nycklar till er fastighets teknikutrymmen. Detta för att kunna felsöka, göra installationer och åtgärda problem på plats, dygnet och året runt. Vi förvarar era nycklar i säkerhetsklassade skåp i larmade utrymmen hos Tele2.

Anmäl kontaktperson för nycklar

Informations­­material

Här hittar du informationsmaterial, blanketter för beställning av fastighetsägartjänster och nätbyggnation, samt trapphusdekaler.

Frågor och svar

Här har vi sammanställt de vanligaste frågorna som rör fastighetsägare.

Kontaktperson Tele2-fastighet?

Är du kontaktperson för en Tele2-ansluten fastighet? Vi behöver dina kontaktuppgifter.

Ägarbyte

Här finns information samt formulär där ni kan informera oss om kommande ägarbyte av fastigheten.

Nyhetsbrev

Här kan du anmäla dig till vårt nyhetsbrev, samt läsa äldre utgåvor av Tele2 Magasin.

Nyanslutningar

Vill du ansluta din fastighet till Tele2 eller veta mer om vad vi kan erbjuda just er? Kontakta oss som arbetar med nyanslutningar och byten till Tele2.
Mikael Sundin

Mikael Sundin

Fastighetsägare, bostadsrättsföreningar och samfälligheter

072-545 98 47

mikael.sundin@tele2.com

Jonatan Nyander

Jonatan Nyander

Fastighetsägare, bostadsrättsföreningar och samfälligheter

072-571 04 15

jonatan.nyander@tele2.com

Markus Hyytiäinen

Markus Hyytiäinen

Nyproduktion och byggbolag, kommersiella lokaler och hushåll

073-439 08 89

markus.hyytiainen@tele2.com

Camilla Björklund

Camilla Björklund

Försäljningschef för nyanslutningar

073-995 99 90

camilla.bjorklund@tele2.com

Malin Westermark

Malin Westermark

Nyproduktion och byggbolag, kommersiella lokaler och hushåll

073-782 88 07

malin.westermark@tele2.com

Kontakta din lokala representant

Vi ansvarar för våra befintliga kunder med fastigheter med över 50 hushåll och samtliga HSB- och Riksbyggenföreningar. Vi nås vardagar klockan 08.00-16.30.
Henning Lycke

Henning Lycke

Försäljningschef

072-545 99 16

henning.lycke@tele2.com

Fredrik Nordstrand

Fredrik Nordstrand

Senior Account Manager, Stockholm Väst

070-926 51 70

fredrik.nordstrand@tele2.com

Bjarne Andersson

Bjarne Andersson

Senior Account Manager, Stockholm Norr och City samt norra Sverige

073-439 06 69

bjarne.andersson@tele2.com

Marcus Lundgren

Marcus Lundgren

Senior Account Manager, Stockholm Syd och Gotland

073-439 08 14

marcus.lundgren@tele2.com

Ida Lindholm

Ida Lindholm

Senior Account Manager, Mellan och östra Sverige

070-166 30 79

ida.lindholm@tele2.com

Per Lindberg

Per Lindberg

Senior Account Manager, Mellan och västra Sverige

073-439 08 11

per.lindberg@tele2.com

Birgitta Miglander

Birgitta Miglander

Senior Account Manager, Västra Sverige

072-545 98 60

birgitta.miglander@tele2.com

Emma Lindskog

Emma Lindskog

Senior Account Manager, Skåne och Blekinge

070-166 30 78

emma.lindskog@tele2.com

Matilda Andersson

Matilda Andersson

Account manager

070-445 24 81

matilda.b.andersson@tele2.com

Key Account Managers

Christer Eriksson

Christer Eriksson

08-553 632 26

christer.eriksson@tele2.com

Gunnar Blomquist

Gunnar Blomquist

08-553 632 21

gunnar.blomquist@tele2.com

Jonas Abrahamsson

Jonas Abrahamsson

073-439 06 46

jonas.abrahamsson@tele2.com

Alexander Fristedt

Alexander Fristedt

073-439 06 61

alexander.fristedt@tele2.com

Niclas Gulliksson

Niclas Gulliksson

073-439 08 22

niclas.gulliksson@tele2.com