Gör så här för att aktivera stöd vid syn- eller hörselnedsättning:
Tryck på symbolen med ett hus på fjärrkontrollen och välj sedan kugghjulet längst till höger.
Välj menyn Ljud och undertexter.
Under menyn Stöd vid synnedsättning kan du välja Av eller På och under menyn Stöd vid hörselnedsättning kan du välja Av eller På
Textningen är vit på genomskinlig bakgrund. Det enklaste sättet är att ändra till vit text på svart bakgrund är att titta på programmet i efterhand, eller spola tillbaka i programmet - då ändras texten till vit på svart bakgrund.
Om du vill att det ska vara vit text på svart bakgrund på alla program kan du med bredband göra följande:
Koppla ur antennsladden och starta om Tv Hub.
Se till att Tv Hub är uppkopplad mot internet via wifi.
Aktivera text-tv textningen på nytt.
Detta medför att texteningen är vit mot en svartbakgrund.
Notera: Att dra ut sladden är en lösning som är temporär och endast ska användas i undantagsfall. Vi kommer att uppdatera den här sidan när en bättre lösning finns på plats.
Följer man stegen ovan kommer inspelningsfunktionen inte att fungera.
För att steget ovan ska fungera krävs det att Tv Hub är ansluten mot internet via wifi.
Vill du fortsatt kunna spela in eller inte har möjlighet att ansluta din Tv Hub till internet jobbar vi på en lösning som ska ändra utseendet på text-tv textningen.