Så vet du att din organisation är redo för SD-WAN

Tele2 Företags expert Nicklas Dubén berättar mer
Allt fler företag och organisationer väljer att gå över till SD-WAN, men när är det rätt läge? Tittar vi på ett företags verksamhet kan det finns flera indikationer på att det är dags att påbörja en övergång.

I den klassiska adaptionskurvan beskrivs hur de första att ta till sig ny teknik är pionjärer och "early adopters". Därefter följer den tidiga majoriteten, den sena majoriteten och till slut är det dags för eftersläntrarna – de som inte byter förrän de är tvungna.

Men hur ser det ut på marknaden för SD-WAN idag? Hur långt har vi i Sverige kommit i teknikövergången? 

– Jag skulle säga att vi kommit över det stora gapet mellan "early adopters" och den tidiga majoriteten. SD-WAN har funnits på marknaden i 7-8 år och tekniken är nu väl beprövad. Stora företag har redan bytt liksom flera myndigheter, och nu är det de mellanstora företagens tur, säger Nicklas Dubén, produktchef för nätverk och säkerhet på Tele2 Företag.  

Nicklas Dubén, produktchef för nätverk och säkerhet på Tele2 Företag.  Han är fotograferad framifrån och befinner sig i ett kontorslandskap som skymtar bakom honom. Han ler och är klädd i mörkblå kavaj och vit skjorta med blått mönster.


– Mindre företag kan fortfarande erbjuda VPN-access till enskilda användare. Men företag som finns på flera platser och delar central infrastruktur är helt klart redo att byta till SD-WAN, fortsätter han. 


Bara en tidsfråga

Enligt Nicklas Dubén är skiftet till SD-WAN mest en fråga om när. På sikt byter alla, men det kan ta lite tid.  

– Jag är lite förvånad över att myndigheter varit så snabba med att byta, men för dem är det säkerhetsaspekten i kombination med insikter om kvalitet i nätverket som avgjort, förklarar han. 

Säkerheten handlar i det här fallet både om förbättrad segmentering och om kryptering vilket skyddar från att obehöriga kan identifiera innehåll i nätverket och få tillgång till kritisk infrastruktur. 

– Att utveckla redundans och aldrig riskera att verksamheten går ner är viktigt. Hos oss på Tele2 Företag ingår därför alltid en mobil uppkoppling i vårt SD-WAN, idag med 4G men snart med 5G. SD-WAN blir på det sättet en möjliggörare för att snabbt komma igång med 5G vilket vi vet är viktigt för många företag, säger Nicklas Dubén. 

Fem punkter som visar att ni är redo för SD-WAN

Här är fem punkter som indikerar att ditt företag eller din organisation är redo att övergå till SD-WAN:
  • Ni har en dynamisk verksamhet med stora förändringar i er arkitektur.
  • Ni har många applikationer och funktioner i molnet och vill snabbt kunna hämta data.
  • Ni vill utveckla er säkerhet och mikro-segmentering.
  • Ni vill bygga upp redundans och ha flera olika uppkopplingar.
  • Ni har kontor eller verksamhet på flera olika platser.

Vill du prata med en specialist?

Boka tid för rådgivning i butik eller online, eller fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort.

Bli kontaktad